Bliv frivillig i TIF

Tjørring Gymnastik er en frivillig gymnastikforening som hører til i Tjørring nord for Herning. Vi har 650 aktive medlemmer i foreningen i alle aldre. Vi har hold for både børn, voksne og ældre.

Bag gymnastikforeningen står en bestyrelse på 7 frivillige medlemmer samt et kæmpe hold af frivillige instruktører, hjælpeinstruktører, forældrehjælpere og føl.

 

Foreningen er drevet af frivillige kræfter, og uden det frivillige arbejde ville der ikke være en forening. Så næste gang du støder på en af vores mange frivillige, så giv dem lige en high five eller et klap på skulderen.

 

Ønsker du at være frivillig, eller vil du bare gerne høre mere om det, så kontakt os endelig

  • Kontaktoplysninger findes på hjemmesiden under praktisk -> bestyrelsen

 

I TIF Gymnastik tager vi hånd om vores frivillige og vi værner omkring det sociale liv blandt vores frivillige. I løbet af året holder vi 4 ledermøder som bl.a. inkluderer pizzaaften, bowlingtur og kaffe og kage. Derudover afslutter vi sæsonen med en fest for vores frivillige over 18 på opvisningsaftenen samt en aften på restaurant for vores frivillige under 18.

 

Tag et kig de forskellige muligheder som frivillig i TIF Gymnastik herunder

 

Instruktør

Som instruktør har man ansvaret for træningen og man fordeler opgaverne ud på sig selv og andre hjælpeinstruktører. Instruktøren er lederen på holdet, og sørger for at træningen spiller. Man kan som instruktør både stå for rytme eller spring. Har man ønsker til kurser, som man gerne vil på, så er det selvfølgelig også en mulighed.

 

Hjælpeinstruktør

Som hjælpeinstruktør hjælper man instruktøren. Man er ikke ansvarlig for hele træningen, men man kan fx stå for en opvarmning, en leg eller en redskabsopstilling. Det er ikke et krav at man har gymnastikerfaring - i TIF hjælper vi hinanden. Det er derudover også muligt at komme på modtagerkurser, rytmekurser mm.

 

Forælder hjælper

Som forælderhjælper går man til gymnastik med sit barn, men derudover er man også en hjælp for vores instruktører og hjælpeinstruktører. Rollen kan indebære trøst af gymnaster, modtager ved en springstation, leg med gymnasterne eller slæb af redskaber

Som forælderhjælper er der ikke et krav om at man planlægger træningen, man skal derimod  bare hjælpe der, hvor der er brug for det. Som forælderhjælper behøver man heller ikke at møde op til ledermøder.

Vi forventer at man møder op gennem hele sæsonen, men det er selvfølgelig også muligt at dele opgaven med en anden forælderhjælper, således at man fordeler træningerne imellem sig.

Som tak får alle forælderhjælpere ét barn gratis til gymnastik i en hel sæson.

 

Føl

Vores føl er frivillige i 6. klasse, som drømmer om at være frivillig i TIF Gymnastik. Som føl er man frivillig på en af vores børnehold. Man kommer under vingerne på vores instruktører og bliver oplært i rollen som instruktør i vaskeægte TIF-ånd.

Foreningen betaler for at alle Føl kan komme på et hjælpeinstruktørkursus udbudt af DGI, så de bliver klædt på til rollen som Føl.

 

Bestyrelsesmedlem

Som bestyrelsesmedlem i TIF Gymnastik har man forskellige opgaver som ligger bag det at drive en frivillig forening. I bestyrelsen varetager alle forskellige opgaver, men vi hjælper også hinanden. Rollen som medlem kan indebære mange forskellige opgaver, men det kunne eksempelvis være:

  • planlægning af gymnastikopvisning eller den årlige efterskoletur for alle vores gymnaster
  • Tilmelding af vores instruktører til kurser
  • Kommunikation mellem vores leverandør tøj til gymnaster og frivillige
  • Kommunikation i form af sociale medier
  • Rekruttering af nye instruktører mm.
  • Kontaktperson for nogle af vores mange hold
  • Stryring af vores medlemssystem iform af at oprette hold, styre betaling og tilmelding samt kommunikation internt i foreningen
  • Bookning af haltider, busser, lokaler mm.
  • Kasserer: udarbejdelse af regnskab, bogføring, styring af kasse mm.

Som bestyrelsesmedlem deltager man aktivt i bestyrelsesmøder, som afholdes ca. en gang om måneden. Til bestyrelsesmøder prioriteres hygge og det sociale højt, og der er altid kaffe, kage eller brød.

 

Suppleant

Rollen som suppleant er en oplagt mulighed for at få et indblik i bestyrelsen i Tjørring Gymnastik.

Som suppleant deltager man i bestyrelsesmøder ca. en gang i måneden. Som navnet indikerer, så supplerer man bestyrelsesmedlemmerne, og træder ind i de tilfælde hvor medlemmerne har brug for en hånd.

Man byder ind med det man kan - om det er at bestille busser og lokaler, sociale medier, styrring af kurser, planlægning af gymnastikopvisning eller rekruttering af instruktører. Som frivillig i bestyrelsen behøver man ikke at have været aktiv gymnast - det handler blot om at ville fællesskabet.